Custom Search

                Moliere"Tartuffe"

 

  Tegelased:

a)Esimene rühm, kuhu kuuluvad

Orgon - Elmire'i mees

proua Pernelle - Orgoni ema

Tartuffe - valevaga

Nad kõik töötasid Tartuffe heaks ja aitasid kaudselt kaasa Orgoni petmisele.

b)Orgoni hüvanguks tegutsesid

Elmire - Orgoni naine

Damis - Orgoni poeg

Mariane - Orgoni tütar.Valère'i armsam

Valère - Mariane'i armsam

Cléante - Elmire'i vend

Dorine - Mariane'i toaneitsi


   Näidend räägib Orgoni ja Tartuffe'i vahelistest suhetest. Valelik Tartuffe kasutab ära Orgoni jumalakartlikkust ning loob temaga omakasupüüdlikud suhted. Kõik teised majaelanikud, peale Orgoni ja tema ema, saavad Tartuffe plaanidest aru, kuid nad ei suuda Orgoni mõjutada Tartuffe'i vastu. Kõrvalintriigiks kujuneb Orgoni soov panna oma tütar mehele Tartuffe'ile. Mariane'il on aga juba peigmees ning ta ei soovi naituda. Ikkagi tekib Mariane ja Valère suhetesse mõra, õnneks hoiab lõpliku lahkumineku ära Dorine kiire tegevus. Tartuffe lööb külge ka Orgoni naisele ja raiskab Orgoni vara, kuid oma libeda keelega räägib ta Orgoni olukorrani, kus too talle andestab ja oma maja tema nimele kirjutab. Peale seda tegu esitab Tartuffe Orgoni peale salakaebuse ja viskab ta tema oma majast välja. Õnneks astub vahele "hea kuningas", kes Tartuffe kaebuse tühistab ning ta enda vangi laseb
saata. Seega  Tartuffe'i kaval plaan, saada Orgoni kulul ratsa rikkaks, kukkus läbi.

   Tartuffe oli libekeelne varas, kes oskas hästi valetada ja kellel  oli piisavalt mõistust leida teistes inimestes saatuslikke vigu ja neid osavalt ära kasutada. Ta oli kunagi ammu kaotanud kogu oma varanduse ja nüüd proovis seda kelleltki välja petta. Ohvriks valis ta Orgoni. Teeseldes vagadust, see tal õnnestuski, kuid lõpuks pingutas ta nagu kõik temasarnased üle ning sattus vangi. Tartuffe oli suure talendiga, kuid kasutas oma talenti halvaks otstarbeks.

    Orgon oli väga aus ja kergeusklik. Tema jumalakartlikkus oli arenenud üleliia ja seda mida osati pahasti ära kasutada. Orgon oli elus hästi edasi jõudnud, tal oli armastav perekond ning ta oli ka suhteliselt rikas. Orgoni puuduseks oli tema põikpäisus, mis talle palju kahju tõi.

 

   

Click here to see more economics,politics and school papers from me